Görme Engelliler

Okulumuzun Tarihçesi

 

Ahmet Emin Yalman İlköğretim Okulu 1926 yılında “9.Mektep” adıyla hizmete açılmıştır. Aynı tip ve planda yapılan 10 okuldan biridir.1946 yılında “Güzelce Kasımpaşa İlkokulu” adını almıştır. 1949 yılında “Güzelce Kasımpaşa İlkokulu” ile “Kasımpaşa Karma Ortaokulu” birleştirilmiş bu günkü binamızda okulumuzun çekirdeği oluşturulmuştur. İkinci Bina 1975 Yılında eğitim-öğretime açılmıştır. 1987 yılında okulumuz Ahmet Emin Yalman Ortaokulu adını almış, 1989 yılında statü değişikliği nedeniyle Ahmet Emin Yalman İlköğretim Okulu adını almıştır.

Okul binamız Kasımpaşa Bahriye Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Bina Cumhuriyetin ilk yıllarında yapılmış olması nedeniyle bu dönem mimarisinin izlerini taşımaktadır. Zemin, giriş ve üst kat olmak üzere 3 kat üzerine betonarme-kagir olarak inşa edilmiştir.

Bina uzunluğu 45 m. genişliği 26 m. yüksekliği (çatı hariç) 12 m’dir. Her katta 32 m.’lik koridorlar mevcut olup koridorların her iki içinda merdivenler bulunmaktadır. Okulun tüm bölümlerine bu koridorlar aracılığıyla ulaşılır. Zemin katta arşiv, iş teknik alötyesi, kalorifer dairesi, hizmetli lojmanı ve depo bulunmaktadır. Giriş katta ise müdür ve müdür başyardımcısı odası, memur odası, rehberlik servisi, çok amaçlı salon 3 derslik, giriş salonu ve öğretmenler tuvaleti bulunmaktadır. Üst katta ise iki Bilgi Teknolo
ji sınıfı bir video odası ve dört sınıf bulunmaktadır.

Okulumuzun ana girişinde 60 m2’lik bir salon bulunmaktadır. Salonun iki yanında idareci odaları, orta kısımda ise Atatürk köşesi bulunmaktadır. Okulumuza giriş-çıkışlar bu salondan koridora açılan iki kapı aracılığı ile yapılmaktadır. Yine aynı koridor üzerinde bulunan iki kapı vasıtasıyla arka bahçeye ve okulumuza 1963 yılında yapılan ek binaya geçiş sağlanmaktadır.

Okul binası 1998 yılında büyük onarım geçirmiştir. Çatı onarımı yapılmış, elektrik tesisatı sıva altına alınmıştır. 2003 yılında ahşap pencereler pvc ye çevrilmiştir. 2005 yılında ısınma şekli Doğalgaza dönüştürülmüştür. Okulumuzda 2007-2008 Eğitim Öğretim yılında her iki binasında toplam 1356 öğrenci eğitim görmektedir.

Eski güreşçilerimizden Salih BORA, Türk sinemasının unutulmazlarından Eşref KOLÇAK, Fikret HAKAN ve şu anki Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail ÜNAL, okulumuzdan mezun olan tanınmış şahsiyetlerden birkaçıdır.